گردش ای شکل یکی از عناصر اصلی در اسکیت‌سواری با اسکیتهای اینلاین است. بسیاری از افراد مبتدی به خصوص افراد دارای اضافه وزن به‌طور ناخودآگاه و بدون فکر کردن از این ترفند به‌عنوان ابزاری فوق‌العاده ایمن[1] برای حفظ تعادل در گوشه‌ها و دور زدنها استفاده می‌کنند.

اما افراد حرفه‌ای از آن به‌عنوان بخش پایه‌ای از حرکات حرفه‌ای استفاده می‌کنند.

پس از آنجایی ‌که ای فریم ترن بعنوان یکی از حرکات پایه‌ای محسوب می‌شود، ارزش تکمیل شدن و توسعه آن زیاد است همانطور که ضرب‌المثلی میگه؛

"امروز کارهای کوچک انجام بدی، چیزهای بزرگ برات پیش میاد قبل از اینکه براش درخواست کنی[2]"

قبل از شروع دو مفهوم را در اجرای حرکات به خاطر بسپارید؛

1. اسکیت‌های ایستاده[3] (چرخها زاویه‌ای قائم بر زمین دارند) که در مسیر مستقیم حرکت می‌کنند.[4]

2 .اسکیت‌های زاویه‌دار[5] (چرخها به سمت لبه داخلی و یا خارجی زاویه دارند) که در جهت قوس یک منحنی حرکت می‌کنند.[6]

مکانیزم چرخش یک فرفره را برای مکانیزم حرکتی خود در نظر بگیرید.

سه نکته کلیدی برای اجرای حرکت ای فریم ترن یا گردش A شکل

1. گردش از بالاترین نقطه یعنی سر آغاز می‌شود.

2. افزایش فشار بر روی لبه داخلی یکی از اسکیتها

3. گردش بر روی لبه داخلی اسکیت دیگرابتدا به صورت ثابت، حالت ایستایی حرکت ای فریم ترن را بر روی سطوح امن همچون فرش، موکت یا چمن تمرین کنید؛

پاهای خود را بیشتر از عرض شانه و لگن در پهنا بگسترانید و وزن دادن به لبه‌های داخلی راست و چپ به همراه گردش سر، شانه، لگن، زانو را تمرین کنید.

دستها را همراستا با شانه و در پهلو و یا روبروی خود نگهدارید و توجه کنید که عقب ماندن دست از راستای شانه در طول حرکت منجر به سقوط از قسمت پشت خواهد شد.

آشنایی کامل با لبه‌های داخلی مقدماتی، اسکات یا نشستن بر روی زانوی خم برای اجرای گردش A شکل (A frame turn) بسیار موثر است.

مسیر مسطح و مناسبی را انتخاب کنید؛

حالا حرکت کنید؛

در گردش ای فریم ترن بعد از سرعت گرفتن پاها را از اندازه عرض شانه بازتر کرده و اسکیت ها را بر روی لبه داخلی قرار می‌دهیم و بدن شبیه به یک حرف اِی انگلیسی بزرگ (یا یک ضربدر و یا یک ایکس) در می‌آید و با انتقال وزن به لبه داخلی هر اسکیت، اسکیت پای مخالف به همراه لگن و شانه همان سمت حول اسکیت پای محوری همچون حرکت شخصیت فرانکشیتان یا کوکی مرد زنجبیلی[7] بدون خم شدن بدن و دنبال کردن مسیر جدید ایجاد شده با نگاه می‌گردد.

توجه کنید که اگر وزن را بر روی لبه داخلی پای راست بیندازید در جهت عقربه ساعت و در صورتیکه وزن را بر روی پای چپ بیندازید خلاف عقربه ساعت حرکت خواهید کرد.

در طول اجرای حرکت وزن را به صورت یکنواخت بر‌روی پای محوری نگهدارید و در حالات پیشرفته‌تر آنرا بر روی پای راست و چپ و به سمت جلو و عقب و یا به صورتهای متناوب راست و چپ در حرکت رو به جلو و عقب تمرین کنید.

 

 

تهیه و تنظیم و ترجمه:

مصطفی علیمحمدی

توسعه دهنده اینلاین اسکیت

Mostafa Ali Mohammadi

Inline skating Developer

منبع:

© Link

© Link[1] wonderful safety tool

[2] First learn to do the little things. Then the big things will come asking to be done

[3] An upright skate

[4] move straight ahead

[5] A tipped skate

[6] carve an arc in the direction of the tip

[7] gingelberd man cocki