یک مربی برتر و برجسته دارای ویژگی‌ها و مشخصه‌های خاصی است که باعث می‌شود موفقیت با او راحتتر حاصل شود. اگر شما نیز مربی هستید برای موفقیت خود و جذب شاگردان بیشتر بهتر است خصوصیات و ویژگی های زیر را داشته باشید:

یک مربی برتر دارای تجربه کافی و لازم می‌باشد. او از اشتباهات گذشته‌ی خود و دیگران درس گرفته و دارای تبحر کافی در انتقال تجربه‌ی خود به دیگران می‌باشد.

هیچ چیزی بدتر از داشتن یک مربی بی‌شوق و بدون انرژی نیست. یک مربی برتر باید در باشگاه پرشوق‌ترین و پر انرژی‌ترین فرد باشد و با شور و اشتیاق خود به دیگران انگیزه دهد.

داشتن فن بیان قوی برای یک مربی برتر الزامی است. مربی باید بتواند فن بیان و توضیح حرکات و توانایی اجرای تمرینات را داشته باشد.

یک مربی باید در آموزش دادن صبر و تحمل بالایی داشته باشد چرا که بعضی از افراد سخت یاد میگیرند و بعضی دیگر آسان، از این رو مربی باید در آموزش دادن صبور باشد.

یک مربی اجازه نمی‌دهد شاگردش تسلیم و ناامید شود و در رساندن او به سلامتی و قوی‌تر شدن از خود شاگرد سمج‌تر خواهد بود. پس مربی باید سمج و مُصر در گرفتن نتیجه باشد.

مربی باید به علم تمرین و تغذیه آگاهی داشته باشد و با تمرینات و رژیم‌های خطرناک به ورزشکار آسیب نزند. مربی باید امنیت و سلامت شاگرد خود را همیشه در نظر بگیرد.

یک مربی برجسته همیشه خوش قول ومنظم است.

یک مربی برتر به شاگردان عقاید و روش‌های زندگی آنها احترام می‌گذارد.

مربی باید رازدار شاگرد خود باشد و به نگرانی‌های افراد احترام بگذارد. او باید قابل اعتماد باشد.

مربی باید مشاور و برنامه‌ریز شاگرد خود باشد و اجرای برنامه‌ها را به طور کامل توضیح دهد. نتیجه‌گیری کارش را روی بدن  شاگردان خود ببیند.

مربی برتر باید همیشه به دنبال آموزش همیشگی و طولانی باشد.

یک مربی الگوی  شاگردان خود است پس باید تناسب اندام و سلامت خود را حفظ کند.

یک مربی حرفه‌ای کسی است که بتواند تمام شاگردهای خود را به نتیجه‌ای که میخواهند برساند و بین آنها تفاوت و تمایزی قائل نشود.

 

و در نهایت

مربی‌ها هم، گاهی دوست دارند، گوشه‌ی سالن یا زمین بنشینند و هیاهوی سالن یا زمین را فقط نگاه کنند، گاه دوست دارند، سر به روی میزشان بگذارند و با صدای آرام موزیک پایان کار چشم‌ها را ببندند و کمی آرام بگیرند.

مربی‌ها هم گاهی دوست دارند از خط مقدم تمرین عقب بکشند و پشت بچه‌هایشان بایستند و گام بزنند.

مربی‌ها هم گاه دوست دارند از خودشان برای بچه هایشان بگویند.

مربی‌ها هم گاه دوست دارند زمین یا سالن خالی را ببینند، به یاد همه‌ی کسانی که آمدند و رفتند.

مربی هم گاه دوست دارد از خستگی بگوید.

مربی‌ها هم کم می‌آورند، آنزمان است که همانگونه که آنها شنونده‌ی شاگردانشان هستند، گوش شنوای شما را میخواهند.

مربی هم ضربانش گاه بیش از حد بالا میرود مربی هم مانند شما گاه میترسد. همانگونه که در اوج ضربان آرامت میکند تو نیز یکبار بی‌آنکه از طپشش برایت بگوید، آرامش کن.

مربی فقط یک مربی نیست، مربی باطری شارژ هیجان توست، مربی قلبت را در طول تمرین در دست دارد و قلب تو وجود تو است. مربی فقط یک مربی نیست، روانشناسی است که از نگاه بی‌رمقت میفهمدت، که امروز توان نداری بی‌آنکه بگویی.

مربی فقط یک مربی نیست. گوشه‌ی قلبش صندوقچه‌ای بزرگ است پر از رازهای کوچک و بزرگ تو.

دقیقاً مخزن الاسرار!

مربی فقط یک مربی نیست... مربی خود توست.

تقدیم به همه اساتید و مربیان

📣Happy world coach,s day📣

30 اکتبر روز جهانی مربی مبارک

Characteristics of a superior coach

 

تهیه و تنظیم و ترجمه:

مصطفی علیمحمدی

توسعه دهنده اینلاین اسکیت

Mostafa Ali Mohammadi

Inline skating Developer

منبع:

© Link