مشابه مد و فشن اجزای اسکیت اینلاین نیز در طول سالها پیشرفت کرده است. بحث زیر به دنبال بیان موارد پراهمیت برای اطمینان از انتخاب چرخ‌های اسکیت اینلاین است.

کلیات

از موارد قابل توجه در مورد چرخ‌های اسکیت اینلاین اندازه چرخ‌ها، اشکال و درجه سختی (سختی سنج) میباشد. خوب است بدانید هر نوع چرخی برای کاربردی خاص طراحی و ساخته میشوند، بنابراین به آسانی میتوانید چرخ‌های اسکیت مورد نیاز خود را کشف کنید.

مواردی که باید مدنظر داشته باشید.

آگاهی از اینکه چه نوع چرخی را نیاز دارید بسیار پر اهمیت است، ممکن است تفاوت در نرمی چرخ‌ها تجربه اسکیت‌سواری راحت را به وجود بیاورد.

برای تعیین نوع چرخ شما باید حساب موارد زیر را داشته باشید:

  • سایز
  • درجه سختی
  • نوع اسکیت
  • شکل

اگر شما هریک از این موارد را مورد توجه قرار ندهید برای خرید چرخ دچار اشتباه خواهید شد. این موضوع منجر به تجربه اسکیت‌سواری نامطلوب و هزینه مالی خواهد شد.

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، چرخ اسکیت دارای عناصر دیگری هم میباشد. از جمله بلبرینگ، فضای بلبرینگ (اسپیسر یا بوش) و هاپ (قسمت توپی).

تصویر زیر به شما کمک میکند تا جایگاه هر یک از اجزای چرخ اسکیت را بررسی کنید:

 

 

* سایز

اندازه چرخ‌های اسکیت اینلاین بر اساس اندازه قطر و بر حسب میلیمتر است. قطر چرخ‌های بسیار کوچک از 57میلیمتر و کمتر شروع شده و به 100 میلیمتر و بالاتر ختم میشود. تفاوت در اندازه به دلیل نوع اسکیت و کاربرد آنها میباشد. چرخ‌های بزرگ معمولاً مربوط به اسکیت‌های مسابقه‌ای است، زیرا چرخ‌های بزرگتر اجازه میدهد سرعت‌های بالاتر را تجربه کنید. چرخ‌های کوچکتر از سوی دیگر به وجود آورنده چابکی بیشتر توام با سرعت کمتر است، به همین دلیل بیشتر اسکیت‌ها با چرخ بزرگتر برای بکارگیری در رشته‌هایی که نیازمند چابکی بیشتر هستند ممکن نمی‌باشد.

در ادامه تصویری کلی از قطر چرخ‌های اسکیت با کاربرد در شاخه‌های مختلف اسکیت ارایه شده است؛

اسکیت‌های اگرسیو: به شتاب و چابکی فراوان برای اجرای فنون، جهش و ترفندها نیاز دارد. اندازه چرخ پیشنهادی برای اسکیت‌های اگرسیو 56 میلیمتر است و به ندرت بزرگتر از 59میلیمتر خواهد بود.

اسکیت‌های هاکی: چرخ‌های مورد استفاده معمولاً بین 72 میلیمتر تا 80 میلیمتر است.

اسکیت‌های تفریحی: بسته به سطح اسکیت‌سواریتان اسکیت‌های تفریحی متفاوتی ساخته میشود. اسکیت‌های تفریحی قطر چرخی به اندازه 70 تا 90 میلیمتری و با پره‌هایی به منظور جریان بهتر هوا در آن ساخته می‌شود. چرخ‌های با اندازه کوچکتر اغلب در اسکیت‌های قدیمی و یا اسکیت‌هایی که برای مبتدیان طراحی شده قابل مشاهده است. درحالیکه چرخ‌های 90 میلیمتری نسبتاً بزرگتر است؛ بنابراین آنها خیلی راحتر در سرعت‌های بالاتر توسط اسکیت‌سواران مورد استفاده قرار میگیرد.

اسکیت‌های فیتنسی(تناسب اندام): اسکیت‌های فیتنسی نیز معمولاً دارای چرخ‌های بزرگ هستند تا عملکرد اسکیت‌سواری بهبود پیدا کند. چرخ‌های بزرگتر غلتیدن (رولینگ) و سر خوردن بهتر را به وجود میاورد و به تناسب اندام اسکیت‌سوار در اسکیت‌سواری کمک شایانی می‌کند.

اسکیت‌های سرعت: اسکیت‌های سرعت از چرخ‌های بزرگ استفاده میکنند و این موضوع به اسکیت‌سوار کمک میکند به آرامی و با سرعت بالاتر و کارایی بیشتر حرکت کند. اسکیت‌های اینلاین سرعت اغلب برای رشته‌های ماراتون زیر یک ساعت نیز به کار میرود، چرا که بهره‌وری بالا در سرعت کلید اصلی آن میباشد. چرخ‌ها در این اسکیت‌ها از انواع دیگر آن بزرگتر است. به طور معمول به منظور سرعت بیشتر چرخ‌هایی با قطر 90 میلیمتر به بالا دارد. علاوه بر این، داشتن ترمز برای اسکیت‌های سرعت بعید است، در مدلهای قدیمی فریم اسکیت‌های سرعت با ظرفیت 5 چرخ نیز وجود داشته است.

اسکیتهای اینلاین هاکی با تنظیمات های لو(HI-LO){چرخ‌های عقب بزرگتر از چرخ‌های جلو}:در بسیاری از اسکیت هاکیها این نوع فریم به عنوان یک شاسی کلاسیک شناخته میشود. این قاب اسکیت در نوع خود بسیار منحصر به فرد است. زیرا چرخ‌ها اندازه‌ی متفاوت دارند و دو چرخ بزرگ در عقب و دو چرخ کوچک در جلو قرار میگیرد. این موضوع از آنجا مهم است که باید بدانید چهار چرخ کوچک و چهار چرخ بزرگ خریداری کنید. در فریم "های لو" نوع بزرگسال چرخ‌های عقب تا 80 میلیمتر و چرخ های جلو تا 72 میلیمتر فضا دارند و در فریم "های لو" کودکان این اندازه تابعی متغیر از سایز اسکیت است. برخی از اسکیت هاکیهای اینلاین ممکن است این سبک از فریم را به کار نبرند و همان قاب‌های سنتی با چهار چرخ هم اندازه را بر گزینند.

 

* درجه سختی

علاوه بر اندازه چرخ، یکی دیگر از جنبه‌های مهم انتخاب چرخ درجه سختی آن میباشد. درجه سختی چرخ امتیاز مربوط به سختی چرخ است. درجه سختی شامل یک شماره است که به همراه حرف A نمایش داده می‌شود. مقیاس این سختی در جدولی بین صفر تا صد که نرم‌ترین تا سخت‌ترین درجه میباشد قرار دارد. با اینکه مقیاس رتبه‌بندی بین 0 تا 100 است نمی‌توان چرخ‌هایی با درجه سختی 68 به پایین را استفاده کرد. به احتمال زیاد با مصرف این درجه سختی از چرخ‌ها به سرعت پایین میروید و از کاربرد آن صرف نظر میکنید.

* نوع اسکیت

برای تعیین امتیاز درجه سختی شما نیاز دارید که ابتدا نوع اسکیت خود را تعیین کنید. چرخ‌های نرم معمولاً بر روی سطوح صاف از قبیل زمین‌های اسکیت و زمین‌های هاکی داخل سالن استفاده میشود.

اسکیت‌های تفریحی و فیتنسی: اگر برنامه‌ریزی شما بر روی اسکیت‌های تفریحی و فیتنسی است. چرخ‌هایی با درجه سختی کمتر از 78 A را به کار ببرید. این درجه، ترکیب بسیار عالی از قدرت و سرعت را به وجود میآورد. بعلاوه آن، این درجه سختی انعطاف‌پذیری خوبی برای اسکیت‌سواری در داخل سالن بدون هیچگونه سرخوردن و لغزش بر روی زمین را ایجاد می‌کند. اگر برنامه‌ریزی شما منحصراً به اسکیت‌سواری بیرون منزل خلاصه میشود، بهتر است چرخ‌هایی با درجه سختی کمی بالاتر استفاده کنید. شاید 82 A  یا 84 A  که برای سرعت‌های بالا پیشنهاد میشود، پس آنها را در سرعت‌های پایین و زمین‌های ناهموار استفاده نکنید.

اسکیت‌های اگرسیو: در اسکیت‌های اگرسیو به دنبال چرخ‌های سختر باشید، معمولاً کمتر از 88A  نباشد. به دلیل اینکه بر روی سطوح ناهموار و برای فعالیتهای چابک و پرشتاب و یا اجرای ترفندهایی که به جابجایی زیاد نیاز دارد به کار میرود.

اسکیت‌های اینلاین هاکی: درجه سختی اسکیت اینلاین هاکی به زمین تمرینی داخل یا خارج سالن بستگی دارد. اگر داخل سالن کار میکنید از چرخ‌هایی که 72 Aیا 74 A استفاده کنید که حداکثر چسبندگی و قدرت مانور را دارد. اگر در فضای باز و یا در خیابان هاکی بازی میکنید به چرخ‌هایی با درجه سختی بالاتر نیاز دارید.

 

* اشکال

ممکن است شکل چرخ‌ها به عنوان عاملی در انتخاب چرخ پر اهمیت نباشد. اما فریب اشکال چرخ را نخورید. اگر با خودتان میگویید که همه چرخ‌ها گرد نیستند؟ شما درست گفته‌اید، اما مشخصات شکل چرخ‌ها تفاوت آنها را به وجود میاورد. برای اینکه به تفاوت اشکال چرخ‌ها پی ببرید لطفاً تصویر زیر را بررسی کنید.

چرخ‌های اسکیت اگرسیو: ابتدا از سمت چپ شروع میکنیم، شما متوجه خواهید شد که چرخ‌های اسکیت اگرسیو دارای مشخصه تخت بودن است. بیشتر شبیه یک مستطیل گوشه گرد است. هدف از این طراحی افزایش سطح فرود چرخ به هنگام انجام جهش‌ها و ترفند‌های اسکیت‌سوار است.

چرخ‌های اسکیت تفریحی: مشخصه چرخ اسکیت‌های تفریحی شبیه یک بیضی استاندارد با لبه مرکزی باریک و لبه‌هایی پله‌ای است. این طراحی به طور همزمان به اسکیت‌سوار پایداری، ثبات، اجازه گردش و شتاب میدهد.

چرخ‌های اسکیت اینلاین هاکی: مشخصه این چرخ گردی بیشتر نسبت به چرخ‌های تفریحی است، که باعث میشود اسکیت‌سوار در زمان زاویه گرفتن، حداکثر تماس را با زمین داشته باشد. هاکی بازان به گردش، شروع و توقف‌های زیادی را در طول اسکیت‌سواری تجربه می‌کنند. مشخصه گرد بودن چرخ‌ها انجام گردش‌ها را آسانتر میکند و به سرعت بخشیدن و یا کاهش راحت آن کمک میکند.

چرخ‌های اسکیت سرعت: در نهایت به مشخصه ظاهری چرخ‌های سرعت میپردازیم. مختصات طراحی شده برای این چرخ‌ها بمنظور ایجاد کمترین مقاومت در زمان رولینگ یا غلتیدن چرخ‌ها است. این نکته پر اهمیت، منجر به کمترین چسبندگی چرخها با زمین به هنگام اسکیت‌سواری خواهد شد.

 

موارد دیگری که باید مدنظر داشته باشیم؛

علاوه بر موارد فوق به موارد زیر نیز برای انتخاب چرخ‌ها توجه داشته باشید که عبارتند از:

فضای خالی یا جدا کننده(اسپیسر): هر چرخ اسکیت برای نگهداری دو بلبرینگ به فضایی از جنس نایلون، پلاستیک و یا آلومنیوم نیاز دارد. هدف اصلی از اسپیسر همترازی دقیق بلبرینگ‌ها برای چرخش آزادانه و بهتر چرخ است و افزایش قدرت پیچش اضافی در برابر اثر مقاومت سخت‌تر است.

جداکننده‌های آلومینیومی اولین انتخاب در میان اسکیت‌سواران اینلاین است. در درجه اول به خاطر اینکه گرمای حاصل از چرخش را بهتر از نایلون یا پلاستیک انتقال میدهد و دیگر اینکه اجازه میدهد چرخ‌ها عملکرد بهتری داشته باشند.

هسته چرخ: هسته چرخ شامل توپی(هاپ) و پره چرخ است. طراحی آن بسیار شبیه به چرخ یک خودرو است، با این تفاوت که برخلاف چرخ خودرو یک لبه دارد.

هسته چرخ و تایر توپی، که شامل توپی و پره است و داخل توپی بلبرینگ و اسپیسر قرار میگیرد. هدف اصلی از هسته چرخ اسکیت جلوگیری از تماس چرخ با بلبرینگ است. علاوه بر آن، به عنوان یک عامل درونی محکم شکل چرخ‌ها را به هنگام فشار حفظ میکند. تصویر زیر شما را برای شناخت بهتر هسته و توپی چرخ راهنمایی‌می‌کند.

هسته چرخ‌های اسکیت معمولاً از نایلون یا پلاستیک ساخته شده است و به حفظ وزن کلی چرخ و اسکیت در کمترین مقدار ممکن کمک میکند. چرخ بدون توپی در اطراف دفرم (تغییر شک دادن) میشود و نتیجه آن کندتر شدن چرخ است. هسته چرخ‌ها با توجه به نوع اسکیت طراحی متفاوتی دارد. هسته چرخ‌های اسکیت اگرسیو بیشتر از جنس پلاستیک جامد و سخت  بدون هیچگونه پره‌ای است. در مقایسه با چرخ مسابقه‌ای سرعت که دارای طراحی با پلاستیک فوق العاده سبک و با شمار زیادی پره است. این طراحی، از تنوع در چرخ‌های تفریحی و فیتنسی شروع شد تا اینکه چرخ‌هایی سبکتر و با قابلیت حداکثری جریان هوا به وجود بیاید. درنتیجه سرعت‌ها بیشتر شد و جریان سریعتر و بیشتر هوا باعث خنک‌تر شدن آنها شد. به خاطر داشته باشید که با این حال طراحی چرخ‌های سرعت و فیتنس و تفریحی به‌گونه‌ای است که دارای لاستیک کمتر و برای جبران لاستیک کمتر به هسته مرکزی بزرگتری نیاز دارند و این بدان معنی است که عمر این چرخ‌ها طولانی نیست و توجه به تعمیر و نگهداری آنها افزایش پیدا میکند.

ظرفیت قاب(فریم): یک مورد بسیار مهم را به هنگام خرید چرخ درنظر داشته باشید و آن ظرفیت و اندازه قاب اسکیت است. این بدان معنی است که به هنگام خرید چرخ، از چرخ‌هایی که بزرگتر از فریم هستند اجتناب کنید. اگر شما چرخی بزرگتر از ظرفیت شاسی خود بخرید چرخ‌ها به هم ساییده می‌شود. بنابراین مطمین شوید که چرخ‌های شما بیش از حد بزرگ نباشد.

کوچک سازی چرخ‌ها: اگر شما تمایل به خرید چرخ‌هایی کوچکتر از ظرفیت اسکیت‌ها دارید، این را در نظر بگیرید که چرخ کوچکتر ممکن است نیاز به جداکننده‌های اضافی برای پر کردن فاصله بین فریم و چرخ داشته باشد. به همین جهت همیشه توصیه میشود که چرخ‌های خود را با چرخ‌هایی مشابه و هم اندازه چرخ‌های پیشین خود جایگزین نمایید.

الگوی چرخ‌های اسکیت اینلاین

چرخ‌های 54 میلیمتری-اگرسیو(با مشخصه صاف بودن)

چرخ‌های 68 میلیمتری-اسکیت اینلاین هاکی (با مشخصه گرد بودن)

چرخ‌های 76 میلیمتری-اسکیت‌های تفریحی و فیتنسی

چرخ‌های 100 میلیمتری-مسابقه‌ای (با مشخصه بیضوی)

زرد-پولی اورتان

طوسی-توپی

آبی-بلبرینگ

آبی کمرنگ-اسپیسر یا فضای خالی

 

تهیه و تنظیم و ترجمه:

مصطفی علیمحمدی

توسعه دهنده اینلاین اسکیت

Mostafa Ali Mohammadi

Inline skating Developer

منبع:

© Link

© Link

© Link

© Link