مقدمه

به مردم توصیه می‌شود که ورزش را در فعالیت‌های روزمره زندگی خود بگنجانند. اسکیت اینلاین یکی از ورزش‌های محبوب و تعاملی با ماهیت اجتماعی است که همزمان با تفریح مقدار زیادی کالری نیز می‌سوزاند. در اینجا نگاهی به انواع مختلف تقسیم‌بندی اسکیت با توجه به کارکرد مورد انتظار از آنها می‌اندازیم.

اسکیت اینلاین‌های تفریحی و سرگرمی[1]

یکی از دیدگاه های مربوط به رشته اسکیت تفریح و اوقات فراغت است. بسیاری از مردم به منظور سرگرمی و با توجه به بعد و ماهیت اجتماعی حضور در باشگاه‌ها، در کنار دوستان بودن و یا اعضای خانواده به این فعالیت می‌پردازند. اسکیت‌های این رشته به گونه‌ای طراحی شده که دارای ترمز با قابلیت تنظیمات شخصی است. اسکیت‌سواری با این اسکیت‌ها غالباً در زمین‌های تفریحی و محلات استفاده می‌شود و معمولاً به بهبود خلق و خو و تقویت پیوند بین دوستان و اعضای خانواده کمک می‌کند.

اسکیت اینلاین‌های تناسب اندام[2]

بسیاری از افراد اسکیت‌سواری را به عنوان راهکاری در جهت ایجاد و حفظ تناسب اندام انتخاب می‌کنند. اسکیت‌سواری به عنوان یک راه عملی برای دستیابی به این هدف از دویدن جالب‌تر است. اسکیت اینلاین‌ها تناسب اندام را با سایش و آسیب کمتر مفاصل به وجود می‌آورد. برای رسیدن به این هدف باید در مسافت‌های بلند و با سرعت حرکت کنید. به همین دلیل (یعنی داشتن سرعت بالاتر) این مدل از اسکیت‌ها را با چرخ‌های بزرگ طراحی کردند. این اسکیت‌ها با سوزاندن کالری بیشتر باعث تناسب و فرم گرفتن بدن می‌شود. در برخی از مدل‌های مردانه فریم آلومینیومی باعث انتقال انرژی بیشتر و دارای قدرت بالاتر در برخورد با موانع است. جوراب‌های نخی، تهویه هوا مناسب برای پاها در اسکیت را به خصوص برای فصول گرم سال بهبود می‌بخشد.

اسکیت اینلاین‌های هاکی[3]

هاکی ورزش بسیار سریعی است که در بین تمام گروه‌های سنی از محبوبیت بالا برخوردار است. با توجه به ماهیت این رشته چرخ‌های آن متناسب با توقف[4] ها و گردش[5] های مورد نیاز این رشته در سرعت‌های بالا طراحی شده است. فریم[6] این اسکیت‌ها به منظور دوام و براق بودن (جهت دیده شدن آسان توسط بازیکنان دیگر) معمولاً از جنس آلومینیوم ساخته می‌شود و نخ‌های نایلونی درون آن از تاول زدن پا جلوگیری می‌کند و ساق بلند پای آن در قسمت پشت محافظ و ثبات دهنده بیشتر پاشنه است. بسیاری از بازیکنان، این رشته را یک بازی پرشور به منظور تناسب اندام معرفی می‌کنند. همچنین این رشته باعث تقویت مفاصل و بهبود خلق و خوی افراد می‌شود.

اسکیت اینلاین‌های مسابقه‌ای[7]

این اسکیت‌ها با چرخ[8] های بزرگتر در مقایسه با سایر اسکیت‌ها، دارای ویژگی سرعت بیشتر و متناسب با حرکت در مسیرهای طولانی ماراتن[9] می‌باشد. ساق آنها معمولاً تا مچ پا می‌باشد و این یک مزیت رقابتی برای اسکیت محسوب می‌شود. سبک بودن و طراحی آن برای مسابقات سرعت است. به هیچ وجه برای سرگرمی و گذران اوقات فراغت مناسب نمی‌باشد. این اسکیت‌ها بدون ترمز و بهترین گزینه برای افراد با تجربه و حرفه‌ای است. این اسکیت‌ها دارای بلبرینگ‌هایی[10] با سرعت بیشتر است. تکنیک‌های کم کردن سرعت در این رشته، منحنی‌های اس شکل[11] و پا عوض کردن‌های وی شکل[12] می‌باشد.

اسکیت اینلاین‌های خیابانی / شهری[13]

برای افرادی که به دنبال خیابان گردی و اجرای ترفندهای مختلف می‌باشند این گزینه مناسب می‌باشد. ترکیبی از ویژگی اسکیت‌های تفریحی[14] و تهاجمی(اگرسیو)[15] را دارد. چرخ‌های کوچک آن قابلیت پریدن از موانع و افزایش ثبات را به وجود می‌آورد. فریم کوچک و چرخ‌های نزدیک، قابلیت گریز از موانع خیابانی را فراهم می‌کند. این اسکیت برای افراد دارای مهارت‌های پیشرفته بهتر است و یک وسیله بسیار مناسب حمل و نقل شهری برای افراد مشتاق به این موضوع می‌باشد.

اسکیت اینلاین‌های بچه گانه[16]

این اسکیت‌ها با داشتن ترمز پاشنه برای کودکان اسکیت‌آموز تازه کار و یا کودکانی اسکیت‌سواری که در حال یادگیری اسکیت‌سواری می‌باشند توصیه می‌شود. قابلیت تغییر سایز[17] این اسکیت‌ها از تعویضشان در فرآیند رشد کودک جلوگیری می‌کند. طراحی آنها به صورتی است که علاوه بر حفظ تعادل بهتر، شوک‌ها و لرزه‌های پیش رو را کاهش می‌دهد. که این موضوع متناسب با شرایط نوآموزان کودک است. کیفیت بالا و قیمت مناسب، استفاده از آن را مقرون به صرفه می‌کند و برای سال‌های زیاد و متمادی قابل استفاده می‌باشد.

نتیجه

پس یکی از بهترین فعالیت‌های ورزشی که ضمن حفظ تناسب اندام از ساییدگی و آسیب مفاصل جلوگیری می‌کند و باعث بهبود عملکرد ذهن می‌شود اسکیت‌سواری است.

 

تهیه و تنظیم و ترجمه:

مصطفی علیمحمدی

توسعه دهنده اینلاین اسکیت

Mostafa Ali Mohammadi

Inline skating Developer

منبع:

© Link

© Link

© Link[1] Recreational inline skates

[2] Fitness inline skates

[3] Roller hockey inline skates

[4] Stop

[5] Turn

[6] Frame

[7] Racing inline skates

[8] Wheel

[9] Marathon

[10] Bearings

[11] s-curve

[12] v-plowing

[13] Street/Urban inline skates

[14] Recreational

[15] Aggressive

[16] Kids inline skates

[17] Adjustable